Nasiona marihuany – co może im zaszkodzić?

Nasiona marihuany – co może im zaszkodzić?

Kolekcjonerzy nasion pragną zachować je jak najdłużej w dobrej kondycji. Niestety, ekspozycja na czynniki zewnętrzne z łatwością prowadzi do ich powolnej degeneracji. Ich powłoka zaczyna się marszczyć, pojawiają się na niej pęknięcia, a skrywany w środku materiał może zacząć gnić. Poniżej udzielamy porad związanych z przechowywaniem nasion, by uniknąć takich sytuacji.

Warunki i czynniki zagrażające nasionom

Jakich rodzajów oddziaływań warto unikać? Przede wszystkim szkodliwy wpływ wywierają promienie słoneczne. Będą one nagrzewać powierzchnię nasionka, doprowadzając do degradacji jego powłoki. Nadmierna ekspozycja na promienie może też spowodować niepożądane kiełkowanie.

Wilgoć to kolejny szkodliwy czynnik, mogący zaszkodzić nasionom. Chodzi nie tylko o dostęp wody, ale również wilgoć zawieszoną w powietrzu. Im bardziej wilgotne warunki, tym większe zagrożenie stanowią dla twojego ziarna. Warto odseparować ziarenko od dostępu powietrza, umieszczając je w szczelnym pojemniku. 

Wysokie i niskie temperatury, a także skoki pomiędzy nimi, to również warunki niesprzyjające przechowywaniu nasion. Najlepiej przechowywać nasiono w ustabilizowanych, niezmiennych warunkach, gdzie temperatura pozostanie przez całą dobę na takim samym poziomie. 

Ostatnią istotną grupą czynników szkodliwych, których warto unikać, są wibracje oraz wstrząsy, które mogłyby doprowadzić do uszkodzeń typu mechanicznego. Najczęściej powstającymi są pęknięcia w strukturze ziarna lub naruszenie jej wewnętrznej spoistości. 

Na koniec warto podkreślić, że choć niektóre odmiany nasion mogą odznaczać się większą wytrzymałością niż inne, to jednak zazwyczaj wykazują identyczny stopień odporności na wilgoć i światło. Niezależnie czy mowa o odmianie Pineapple, Amnesia Haze czy OG Kush, każde nasiono jest podatne na ten sam typ szkodliwych czynników, których warto unikać.