Fotowoltaika stała się jakiś czas temu bardzo popularnym rozwiązaniem, które pozwala na uzyskanie optymalnego przychodu energii elektrycznej do domu, a nawet skutkuje nadwyżkami. A jaki dokładnie wpływ ma na środowisko, że jest uważana za “zielone” rozwiązanie?
Pozyskuje energię ze słońca
Przede wszystkim układy fotowoltaiczne pozyskują energię słoneczną, która następnie zamieniają na energię elektryczną, wykorzystywaną w domu. Energia słoneczna jest powszechnie uważana za energię zieloną, ponieważ pozyskiwana jest ze źródła odnawialnego – w końcu słońce pojawia się na naszym niebie każdego dnia, oferując swoje promienie i umożliwiając wytwarzanie prądu.
Jak działa taki system? Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób można pozyskać prąd z energii słonecznej i chciałbyś rozważyć taką możliwość dla swojego domu, zapraszamy cię na stronę columbusenergy.pl, gdzie dowiesz się wszystkiego.
Bez wykorzystania węgla
Dzięki wykorzystaniu energii słonecznej nie jest wówczas konieczne korzystanie z energii uzyskiwanej ze źródeł kopalnych, nieodnawialnych, takich jak na przykład węgiel. Już sam brak wydobywania paliw kopalnych zmniejsza zanieczyszczenia i nie powoduje zmian w krajobrazie, jak miałoby to miejsce na przykład w przypadku kopalni odkrywkowej.
Jednocześnie pozyskiwanie prądu ze słońca nie wiąże się z emisją żadnych zanieczyszczeń, w przeciwieństwie do spalania węgla, który powoduje wydzielanie wielu szkodliwych gazów i pyłów. Nie tylko dla domu i środowiska, również dla całej sieci
Na koniec warto wspomnieć, że zielona energia pozyskiwana ze słońca może być produkowana w takich nadwyżkach, iż są one zawracane do całego miejskiego systemu dostaw prądu. W ten sposób można wspomóc lokalną społeczność, a nie tylko zadbać o własny dom.