Dentysta i jego praca

Dentysta i jego praca

Dentysta to pracownik służby zdrowia, który specjalizuje się w leczeniu stanów i chorób zębów, dziąseł i szczęk. Zabiegi stomatologiczne wykonywane przez stomatologów obejmują wypełnianie ubytków, prostowanie zębów (ortodoncja), uzupełnianie brakujących zębów (protezy lub implanty zębowe), korygowanie zgryzu (dopasowanie zgryzu), leczenie chorób dziąseł oraz usuwanie guzów jamy ustnej.

Istnieją dwa główne typy dentystów: stomatolodzy ogólni, którzy zapewniają rutynową opiekę profilaktyczną i leczenie zarówno dzieci, jak i dorosłych; oraz specjalistów zajmujących się określonymi obszarami jamy ustnej, takimi jak ortodoncja (zamki ortodontyczne), endodoncja (leczenie kanałowe), periodontologia (leczenie chorób dziąseł) czy chirurgia jamy ustnej. Oprócz tych kategorii istnieją również dentyści, którzy specjalizują się w leczeniu określonych populacji pacjentów, takich jak dzieci, osoby starsze lub osoby o specjalnych potrzebach.

Dentyści używają szeregu narzędzi do wykonywania leczenia, w tym wierteł i innych instrumentów ręcznych, które wytwarzają ciepło i wibracje, które mogą powodować ból u ich pacjentów. W celu zmniejszenia dyskomfortu pacjentów podczas zabiegów, stomatolodzy często stosują środki miejscowo znieczulające. Sedacja jest również stosowana w niektórych przypadkach, aby pomóc pacjentom zrelaksować się podczas zabiegów stomatologicznych.

Podczas wykonywania zabiegów dentyści zazwyczaj noszą maski, rękawiczki, okulary/gogle ochronne i fartuchy chirurgiczne, przestrzegając ścisłych wytycznych dotyczących bezpieczeństwa, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji między sobą a pacjentami. Dentyści są przeszkoleni w rozpoznawaniu stanów poza leczeniem stomatologicznym, które mogą wymagać dalszej pomocy medycznej, takich jak choroba sercowo-naczyniowa lub cukrzyca. Dentysta Olsztyn