Cukrzyca. Czym jest?

Cukrzyca. Czym jest?

Prawdopodobnie słyszałeś o cukrzycy, ale możesz nie wiedzieć dokładnie, co to jest. Cukrzyca to choroba, która wpływa na zdolność organizmu do wytwarzania i wykorzystywania insuliny. Insulina jest hormonem, który pomaga organizmowi zamienić cukier (znany również jako glukoza) w energię.

Istnieją dwa typy cukrzycy: typ 1 i typ 2. W obu przypadkach organizm pacjenta nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny, aby utrzymać poziom cukru we krwi w ryzach. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, chorzy na cukrzycę mogą wymagać codziennych zastrzyków insuliny lub stałego jej podawania za pomocą pompy infuzyjnej.

Lekarz przepisze Ci glukometr, abyś mógł sprawdzać poziom cukru we krwi w domu. Do glukometru dołączony jest lancet, dzięki któremu można pobrać niewielką próbkę krwi z palca lub przedramienia. Nakłujesz się lancetem, a następnie umieścisz trochę krwi na pasku testowym w urządzeniu. Urządzenie zmierzy, ile glukozy znajduje się w tej próbce i wyświetli to na swoim cyfrowym ekranie.

Poziom cukru we krwi może się zmieniać w ciągu dnia, a nawet w ciągu jednej godziny. Wyniki twoich testów mogą pomóc Ci i lekarzowi ustalić, jakie są optymalne dla Ciebie cele dotyczące poziomu cukru we krwi i jak leczyć cukrzycę. https://phchd.com/